Magyarországon rengeteg sajtóorgánum és blog "indul" sajtószemle műfajban. Néhányat átnéztem ezek közül, és jó adag problémára bukkantam.
A POLITIKA TÚLSÚLYA
A magyar sajtószemlékben a politikai sajtó abszolút elsőbbséget élvez. Ezt azért tartom problémának, mert Magyarországon ma épp a politikai újságírás a leggyengébb. A gazdasági vagy a kulturális újságírás sokkalta előrébb tart. Szakmailag, s nem utolsósorban: erkölcsileg. Épp ezért eljövendő sajtószemlémben mellőzöm azokat a nyíltan vagy burkoltan gyűlölködő hangnemű-igazából értéktelen- írásokat, melyet időnként a politikai sajtóban ( hadd tegyem hozzá: mindegyik politikai póluson) olvasni vagyok kénytelen. Tehát: éljen az érték! A korrektség és a színvonalas szakmaiság.
ÚJSÁGOT VAGY CIKKET?
Amikor valaki sajtószemlét ír, mindjárt óriási dilemma elé kerül: egy egész újságot vagy folyóiratot ismeretessen, kissé felületesen szemezgessen belőle, vagy pedig egy konkrét cikkben mélyüljön el. Én az utóbbit választom, hacsak egy adott folyóirat nem tematikus.
AZ AKTUALITÁS KÉNYSZERE
A legtöbb sajtószemle, akárcsak a legtöbb sajtótermék, aktualitásra törekszik. A mai vagy a holnapi számot ismerteti. Én szeretnék régebbre is visszanyúlni. Számomra a sajtótörténet is igencsak izgalmas téma: mit írtak erről vagy arról ekkor vagy akkor. A sajtó maga a Történelem, legalábbis annak igencsak fontos része. Úgyhogy nem kell csodálkozni, Kedves Látogató, ha mondjuk 1960-as Századok folyóiratból vagy Teológiai Szemléből szemezgetek.
AJÁNLÓ VAGY VÉLEMÉNY?
Sajtószemlét objektíven nem lehet művelni. Már az adott sajtótermék, az adott téma kiválasztásakor is előtérbe kerül a szemléző egyénisége. Épp ezért mindig leszek szubjektív és mindig leszek objektív. Ám a kettőt elválasztom egymástól.
Az elől nem zárkózom el, ha valamelyik lap azt szeretné, ajánló-jelleggel szemlézzem. Ám ez esetben fel lesz tüntetve, hogy a dolog fizetett, magyyarul: X-es anyag lesz.